Частина 1. Культурно-орбядове значення.
Базилік (Ocimum basilicum L.), в Україні ще відомий як Васильки справжні. На територію Європи потрапив у IV ст. до н.е. а батьківщиною цього пахучого красеня є Індія і Цейлон.
На території України васильки вважалися магічними, їх використовувати для приворотів, на літнє сонцестояння, або інакше на Купала дівчата вплітали цю пахучу рослину у вінки, які потім спускали у воду для пошуку судженого.
Висаджували базилік і коло хати, щоб відлякувати всяку нечисть. На весіллях гілочки васильків прикріпляли до одежі гостей, вплітали у вінок нареченій, нареченому чіпляли до коміру. Таким чином відлякували духів, щоб ті не завадили збудувати міцну сім’ю.
Незамінним базилік був і при пологах, біля голови жінки, або довкола неї розкладали васильки, щоб пологи були легкими, новонароджене маля купали у відварі трав, серед яких обов’язково був і базилік. Цю пряність вшивали у подушки, щоб сон був міцнішим, зав’язували у вузлик в куток пелюшки, щоб відлякати нечисть від дитини.
Відігравав він важливу роль і в похоронному обряді. Гілочки сушеного базиліку клали до рук покійного і під його голову. Ті хто стояв коло гробу теж тримали васильки в руках, щоб душа покійника не переселилася у тіло живих.
Однак вдихати аромат свіжого базиліку, що ще росте було заборонено. Вважалося, що так можна вдихнути духів потойбіччя, і оселити їх у своєму тілі.
З приходом християнства васильки продовжили використовувати в релігійних обрядах. Висушені квіти рослини клали у освячену на Йордан воду, від чого вона отримувала аромат, також вплітали квіти у букет (кропило), за допомогою якого господар перед бабиним вечором (на водохреща) освячував оселю.
Zelo – ваш пряний сад на підвіконні!🌱
👉 Підписуйтесь на наш Instagram!