Чебрець – чабрець, чебчик, чебрик, тиміям, тим’ян, євшан-зілля.
Це все назви однієї й тієї ж дивовижної рослини. Батьківщиною чебрецю є Європа, крім південних країн, Ірландії та Ісландії.
В цій статті поговоримо про культурно-обрядове значення цього зілля.
![](https://zelo.org.ua/wp-content/uploads/2024/04/Screenshot_2024-04-07_14-06-12.png)
В Україні ця рослина була чи не найвживанішою, окрім надзвичайно цілющих властивостей, чебрецю приписували й сильний магічний вплив. А отже і використовували у всеможливих обрядах та ритуалах.
Перші обряди з використанням чебрецю приписують ще трипільцям. Під час археологічних розкопок було знайдено курильниці із залишками цієї трави, допускають що користувались ними під час давніх богослужінь.
![](https://zelo.org.ua/wp-content/uploads/2024/04/Screenshot_2024-04-07_14-04-43.png)
Наші предки чебриком окурювали домівки, щоб прогнати злих духів та прикликати добробут у родину. Клали тиміям у багаття на славлення Богів, з чебрецю дівчата варили зілля на Купала і давали випити парубку, якого хотіли причарувати, а також вплітали у купальський вінок. Щоб чоловік не зраджував, жінки зашивали євшан-зілля у комір сорочки коханого, або шили невеличкі мішечки-ладанки із цією травою, вважалося, що такий оберіг остудить «апетити ненаситного чоловіка».
Чебрецем начиняли подушку, щоб не снились жахи, а сон був міцним та спокійним. А коли вирушали на чужину, то гілочку сухого чебрецю обов’язково брали із собою, як символ рідної землі та дому.
З приходом християнства чебрець не лише зберіг свої ритуальні значення, але і набув нових, священникам не вдалось відучити людей від окурювання хат, тож для адаптації їм довелося почати використовувати чебрець у своїх богослужіннях, в деяких селах його і досі додають у кадила та окурюють храми. А на свято Трійці (зелені свята) в деяких регіонах України заведено робити букети з польових квітів та трав, до яких обов’язково входить чебрець.
![](https://zelo.org.ua/wp-content/uploads/2024/04/Screenshot_2024-04-07_14-03-57.png)
Zelo – ваш пряний сад на підвіконні!