Продовжуємо рубрику про легенди й сьогодні поговоримо про Бахуса (також відомого під іменем Вакх або Діоніс) та його палку дружбу із закарпатцями. А поєднало їх, власне, вИно
.
У збірці “Легенди Карпат” є цікава історія, записана, імовірно, першим мером міста Ужгорода Петром Совою. У ній мова йде про грецького бога Бахуса, якого Зевс відправив на заслання в Карпати. За легендою, Бахус так розлютив громовержця своїми витівками, пияцтвом та розпустою, що той вирішив його покарати. Однак не просто прогнати з Олімпу
, а знайти такий край, де не буде винограду, а отже – і вина. Вибір упав на Карпати, де, крім терня та шипшини, більше нічого не росло. Але Бухус, ой, перепрошую, Бахус не розгубився і таємно прихопив із собою виноградну лозу. Він прибув у село Горяни, де посадив лозу і навчив гірський народ вирощувати виноград
та робити вино
. Чи не тому у закарпатців така весела вдача і любов до виноробства? Бо ж сам покровитель виноградарства нагородив їх умінням робити п’янкий трунок.
![](https://zelo.org.ua/wp-content/uploads/2024/04/Screenshot_2024-04-08_14-43-19.png)
![](https://zelo.org.ua/wp-content/uploads/2024/04/Screenshot_2024-04-08_14-41-58-1.png)
Чим закінчилася легенда про Діоніса? Не складно здогадатись, що традиція виноробства поширилася по всьому Закарпатті. Для Зевса життя без Діоніса виявилося не таким уже й веселим: не було з кого посміятися, не було з ким і повеселитися. Глянув громовержець на Карпати, сподіваючись побачити голі вершини і на одній із них засмученого, нещасного Діоніса. Яким ж було його здивування, коли побачив розкішні виноградники, щасливого п’яненького Бахуса в оточенні закарпаток, що танцювали запальний чардаш. “Горбатого могила виправить”, – зрозумів Зевс і забрав Вакха назад на Олімп. А закарпатці продовжували робити смачний п’янкий трунок, який і досі є обов’язковим напоєм
на кожному застіллі
.
![](https://zelo.org.ua/wp-content/uploads/2024/04/Screenshot_2024-04-08_14-42-37.png)
До речі на світлині скульптура Діоніса в замкуSent Miklosh, що в с. Чинадієво, тому ми іще повернемось до Діоніса, як до покровителя
мистецтва та театру, адже яке ж
вИно без театру
? “
Хліба і Видовищ
“.
![](https://zelo.org.ua/wp-content/uploads/2024/04/dionis.png)